Søndag fik Østjyllands Politi en henvendelse fra en mor til en 14-årig dreng, der søndag eftermiddag ved 16-tiden på Bushøjvej i Højbjerg var blevet kontaktet af en ældre mand i en lille rød bil, der spurgte til et sted, som den 14-årige ikke kendte.
Det handler om godt købmandskab og høj etik hos Motor-Depotet A/S og så handler det om en arbejdsplads, hvor medarbejderne trives, fortæller Motor-Depotets 45-årige Salgschef Thomas Rüdevald.
Hvis ikke du allerede har styr på solrådene, kan du blive klogere på de tre S’er lige her.
Som optakt til forfattermødet med Annette Bjergfeldt, afholdes der åben læsekreds om “Højsangen fra Palermo” på Viby Bibliotek den 14. juni.
Onsdag eftermiddag fik Østjyllands Politi en anmeldelse fra en 87-årig kvinde fra Højbjerg, der var blevet udsat for svindel. Kvinden var ved 16-tiden blev ringet op på sin fastnettelefon fra ukendt nummer. En mand fortalte hende, at der var noget galt med hendes konto i Nordea Bank.
Onsdag kl. 17:02 fik Østjyllands Politi en anmeldelse fra Bauhaus i Viby, hvor personalet havde tilbageholdt en butikstyv, der havde forsøgt at slippe afsted med kun at betale for nogle af sine varer.
Mens mange biblioteker stadig er nedlukket, er der heldigvis gode oplevelser at hente på Hovedbiblioteket. Lige nu kan du på Hovedbiblioteket se en udstilling med fokus på, hvordan det føles at flytte til Danmark fra et andet land.
Nu er det snart slut med at aflevere gebyrfrit på Viby bibliotek. Efter den 31. maj indførtes der igen gebyr ved for sent afleverede materialer. Så skynd dig at aflevere, hvis du har lånte materialer.
En medarbejder på et hotel på Viby Ringvej i Viby opdagede tirsdag morgen, at et aflukket køleskab i receptionen var brudt op, og der var stjålet to øl og et par flasker vin. Receptionen er videoovervåget og på nattens billeder fra kameraet, kunne medarbejderen se to mænd, der er gæster på hotellet, bryde køleskabet op.