Seneste opdateringer fra Østjyllands Politi på X: Falske bankmænd på spil i Aarhus, en mand anholdt for indbrud i en villa og en butikstyv i badedragt. Det kan du læse mere om i dagens uddrag af døgnrapporten. #politidk #anklager https://t.co/NQd6mH2wla https://t.co/Y1mBUE9VPQ
Der blev begået indbrud på H.C. Ørsteds Vej i Viby J søndag den 16. november. Indbruddet fandt sted klokken 10.00. Yderligere detaljer om hændelsen er endnu ikke tilgængelige.
Østjyllands politikreds har det seneste døgn modtaget anmeldelser om ni indbrud i privat beboelse. Heriblandt er to indbrud i Viby J.
Specialpatruljen ved Østjyllands Politi modtog et tip om et telefonnummer, der blev brugt til at sælge narko. Efter at have kontaktet personen bag nummeret, blev der aftalt et møde ved en adresse i Viby J.
Mandag den 10. november blev der begået indbrud på Solkjærvej i Viby J. Indbruddet fandt sted i tidsrummet mellem kl. 05.30 og kl. 21.30. Yderligere detaljer om hændelsen er endnu ikke offentliggjort.
I løbet af det seneste døgn er der anmeldt ni indbrud i privat beboelse i Østjyllands politikreds. Et af disse indbrud fandt sted på Holme Møllevej i Viby J, hvor det blev begået torsdag den 6. november kl. 10.40.
Inden for det seneste døgn er der blevet anmeldt syv indbrud i privat beboelse i Østjyllands politikreds. Et af disse indbrud fandt sted på Jarlsmindevej i Viby J. Indbruddet blev begået mellem mandag d. 3/11 kl. 22.00 og onsdag d. 5/11 kl. 16.15.
En 31-årig mand fremstilles i dag kl. 11.00 i grundlovsforhør ved Retten i Aarhus. Anklagemyndigheden ved Østjyllands Politi har sigtet manden for et røveri, der blev begået onsdag aften i en forretning på Rosenvangs Allé i Viby J.
Ved Retten i Aarhus kl. 13.00 i dag fremstiller anklagemyndigheden ved Østjyllands Politi tre yngre mænd i alderen 15-16 år. De er sigtet for i forening at have begået et groft overfald på to mindreårige drenge.
Det seneste døgn er der blevet anmeldt otte indbrud i privat beboelse i Østjyllands politikreds. Heraf fandt tre af indbruddene sted i Viby J tirsdag den 4. november.
Østjyllands Politi modtog tirsdag eftermiddag kl. 15.47 en anmeldelse om et igangværende indbrud i en bolig på Magnoliavej i Viby J. En opmærksom nabo havde set en mistænkelig person luske rundt i haven, hvilket førte til, at flere patruljer blev sendt til stedet.
Mandag d. 3/11 blev der begået et indbrud i en privat beboelse på Søskrænten i Viby J. Indbruddet fandt sted mellem kl. 07.00 og kl. 21.15.
Seneste opdateringer fra Østjyllands Brandvæsen på X: Vi har været til stede på Banegårdspladsen på melding om gaslugt. Bygningen er gennemgået med gasmåler. Der har ikke været målt forekomst af gas. Vi har luftet ud og forladt stedet igen.
Der er anmeldt tre indbrud i privat beboelse i Østjyllands politikreds det seneste døgn. Et af disse indbrud fandt sted på Christian X's Vej i Viby J. Indbruddet blev begået mellem den 24. oktober kl. 07.30 og søndag den 26. oktober kl. 10.20.
På denne side kan du som borger i Viby J og omegn løbende holde dig opdateret om aktuelle hændelser og informationer fra lokalområdet. Vi samler og formidler nyheder om udrykninger, døgnrapporter, politiets arbejde og andre relevante begivenheder, der har betydning for trygheden og hverdagen i lokalområdet. Her kan du blandt andet finde opdateringer om udrykninger i forbindelse med brand, ulykke eller andre hændelser, hvor politi, ambulance eller helikopter har været involveret.
Informationerne på siden bygger på officielle kilder, herunder Østjyllands Politi, beredskab og andre myndigheder. Vi videreformidler blandt andet uddrag fra døgnrapport og politirapport, så du som læser kan få et overblik over, hvad der rører sig i lokalområdet – både i dag og i den nærmeste tid. Vores fokus er at give et sagligt og neutralt billede af politiets og beredskabets arbejde, uden at gå i detaljer med konkrete sager eller hændelser.
Vi bestræber os på at levere opdaterede og relevante informationer, så du altid kan følge med i, hvad der sker i Viby J og omegn. Siden opdateres løbende, så du nemt kan holde dig orienteret om udrykninger, døgnrapporter og andre vigtige nyheder fra lokalområdet.