Hver gang et hold fra Viby J scorer et mål i weekenden d. 22-23 januar, donerer A.P. Møller - Mærsk og A.P. Møller Fonden 50 kroner til Danmarks Indsamling, som igen i år samler ind til Coronakrisens børn.
Østjyllands Politi fik tirsdag to anmeldelser om mistænkelige forhold, hvor en gruppe mænd havde lokket folk til at hæve penge til dem.
En patrulje standsede mandag kl. 20.15 en bil i en rutinekontrol på Rosenhøj i Viby. Idet bilen holdt ind til siden, så betjentene, at en mand på bagsædet smed en kniv ud af vinduet.
Kl. 00.45 natten til mandag standsede en patrulje på Søndervangs Allé i Viby en bil med en 21-årig mand bag rattet. I bilen fandt patruljen både en machete og en gaspistol, som blev beslaglagt, og den 21-årige blev anholdt og sigtet for overtrædelse af kniv- og våbenloven.
Søndagens var scenen sat i
Lørdag kl. 14:00 var scenen sat på
Er du iværksætter eller virksomhedsejer med lyst til at netværke mere sammen med ligesindede i Viby? Så er Netværksforum Viby måske noget for dig.
På Skovkanten er personalet i den grad ramt af corona-smitte, og det tvinger vuggestuen til at lukke ifølge TV2 Østjylland.
Corona har betydet, at gymnasierne tvinges til at finde på nye måder at lave introaftener.