Hvis du leder efter spændende aktiviteter i Viby J denne weekend, har vi et par oplevelser, der kan tilfredsstille både litteraturinteresserede voksne og sporty børn.
Fredag byder på en inspirerende oplevelse for alle med interesse i litteratur. Novellelæsekredsen på Viby Bibliotek inviterer til en hyggelig eftermiddag, hvor deltagerne kan fordybe sig i noveller med fokus på både klassiske og moderne værker. Denne gang diskuterer vi "Gratulanten" af Knud Sørensen.
Tidspunkt: Fredag den 3. juli 2026, kl. 13:00
Sted: Viby Bibliotek, Skanderborgvej 170, 8260 Viby J
Entré: Gratis billetter
Praktisk: Noveller kan afhentes på biblioteket fra første mandag i hver måned. Husk at medbringe egen kop til kaffe og te.
Søndag aften har børn mulighed for at afprøve den populære sport fodvolley i Stavtrup. Det kræver kun indendørs sko og et ønske om at have det sjovt. Spillet er en simpel og blidere version af fodbold, der stadig byder på masser af action. Perfekt for både drenge og piger, der elsker bevægelse og holdspil.
Tidspunkt: Søndag den 5. juli 2026, kl. 19:00
Sted: Højvangskolen, Klokkeskovvej 1, Stavtrup, 8260 Viby J
Entré: Fri entré
Praktisk: Tilmelding til gratis prøvetræning kan ske via Fodvolley Stavtrups hjemmeside.
Opret din begivenhed her for at få dine arrangementer vist.
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenhederne kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek begivenheden inden du tager afsted.