Viby IF Old Boys vandt 3-1 ude mod Aabyhøj IF mandag, hvor holdleder Mikkel Sonne især hæftede sig ved tre point, svær bane og stærke defensive præstationer.
Viby IF Old Boys fik mandag 22. juni 2026 en udesejr med hjem fra Aabyhøj IF, men det var ikke en kamp, holdleder Mikkel Sonne pakkede ind i pæne vendinger.
“En elendig kamp på en elendig bane! Men vi fik tre point, hvilket var yderst fortjent,” lød hans kontante reaktion efter 3-1-sejren.
Ifølge Sonne havde Viby bolden det meste af tiden, men den tørre og ujævne bane gjorde det svært at få spillet til at flyde. Alligevel var gæsterne bedst, og efter 15 minutter kom føringen.
“Aabyhøj ved godt, vi har Danni Lauridsen på vores hold, og sætter derfor en imponerende mur med seks mand i. Men det er ikke nok, og Danni smider bolden flot i det lange hjørne,” fortalte Sonne om frisparksmålet til 1-0.
Viby fik ikke udbygget før pausen, selv om Sonne pegede på flere store muligheder og “knivskarpe afleveringer” ind i feltet fra Mikkel Sonne.
Kort efter pausen blev det 2-0. Kris modtog bolden, tørrede to mand og fik plads, mens Mads Breindahl og Mikkel Sonne lavede løb i Aabyhøjs forsvar.
“Kris får derfor god plads til at lægge bolden flot ind til 2-0. Flot mål,” sagde holdlederen.
Aabyhøj forsøgte at presse på, men Viby slog igen på en kontra, hvor Mathias lagde bolden ind til 3-0. Senere måtte Breindahl og Nymann ud med skader, og i en periode spillede Viby 10 mod 11, inden Aabyhøj fik reduceret.
Sonne fremhævede især defensiven og Kris som noget af det, der fungerede på den svære bane.
“Vores forsvar og Kris gør det godt på en svær bane. Især Stisen skal nævnes. Han var god i dag,” sagde han.
På spørgsmålet om forbedringer var svaret kort:
“Det er svært at bedømme på en så dårlig bane.”
Blandt de spillere, Sonne især ville fremhæve, var Stisen, Møller, Danni, Lumb og Kris.
“De gør det sjovt at spille fodbold på hver deres måde. Men Stisen havde en god kamp i dag,” lød det.
Martin Kunstmann bidrog også med en kommentar med glimt i øjet:
“Vores træner får os sat godt op til en svær opgave på en dårlig bane i dag. Hans evne til at skabe motivation, glæde og få det bedste ud af alle spillere er helt unik.”
Dermed kunne Viby IF Old Boys tage fra Aabyhøj med en 3-1-sejr – og som Sonne slog fast: “Vi vinder fortjent 3-1.”
Kampens resultat: 3-1 til Viby IF Old Boys
Række: ØOB Oldboys 35 år 11:11 Forår 2026, Kreds 1
| 10' | 0-1 | Danni |
| 40' | 0-2 | Kris |
| 45' | 0-3 | Mathias |
| 60' | 1-3 |