Syng med i Ravnsbjergkirken: Højskolesangaften for alle

dato

Kom til en hyggelig højskolesangaften i Ravnsbjergkirken den 8. april 2025 kl. 19:00. Arrangementet er åbent for alle og byder på fællessang, hvor både nye og gamle sange præsenteres. Undervejs kan deltagerne nyde gratis kaffe og kage samt købe øl og sodavand til billige priser.

Den 8. april 2025 inviterer Ravnsbjergkirken i Viby J til en aften fyldt med sang og fællesskab. Fra kl. 19:00 til 21:00 kan alle interesserede deltage i højskolesangaftenen, hvor der vil blive præsenteret sange af en person tilknyttet kirken. Deltagerne har også mulighed for at ønske deres favoritsange.

Fællesskab og musikalsk hygge

Arrangementet byder på en pause midtvejs, hvor der er mulighed for at hvile stemmebåndene og nyde gratis kaffe og kage. Øl og sodavand kan købes til billige priser. Kirkens organist, Walther, vil akkompagnere deltagerne på klaveret, og der er garanti for en god stemning, når man synger sammen i godt selskab.

Praktisk information

Dato: Tirsdag 8. april 2025
Tid: Kl. 19:00-21:00
Sted: Ravnsbjergkirken, Grøfthøjparken 1, 8260 Viby J
Entré: Gratis
Målgruppe: Alle er velkomne



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut