Så er vi klar med efterårets forestilling
Det er navnet på vores forestilling på Stavtrup Scenens, som har Premiere d. 14. Nov. Billetsalget er startet og vi glæder os til at underholde jer.
Forestillingen handler om: Forfatteren Charles Condomine er gift for anden gang med Ruth. Hans første hustru døde for nogle år siden, men Charles har ikke helt lagt fortiden bag sig. I arbejdet med sin nye bog planlægger han en spiritistisk seance som research. Den afholdes af den excentriske spiritist Madame Arcati og overværes af ægteparret Condomine samt deres venner, Dr. og Mrs. Bradman.
Seancen får imidlertid en højst uventet konsekvens: Charles’ afdøde første hustrus ånd vender tilbage. Charles kan både se og tale med hende, mens hun er usynlig og uhørlig for alle andre. Det skaber naturligvis store problemer for Ruth – og for den nyansatte stuepige Edith.
Spøgelset har dog ikke tænkt sig blot at hjemsøge huset. Hun lægger snedige planer for at få Charles dræbt, så han kan følge hende over på den anden side. Men hendes planer får fatale – og særdeles komiske – konsekvenser.
For kærligheden kender åbenbart ingen grænser. Heller ikke døden.
Billletter kan købes på vores hjemmeside: www.stavtrupscenen.dk
Kilde: Amatørteateret Stavtrup Scenen
Denne artikel er udarbejdet af 3. part. Indholdet er hverken sponsoreret eller betalt.
De holdninger, der måtte fremgå, repræsenterer ikke redaktionen.